Germanistika v ohrožení

28. února 2011 v 21:04 | Metztli |  Myší maš
Téma týdne teď možná lehce zneužiji. Odpusťte mi, ale bohužel to nejde jinak. To, co se děje na naší škole nelze nekomentovat. A o iluze jsem opravdu přišla.

1. a 2. března se konají volby do Akademického senátu Univerzity Palackého v Olomouci. Spousta studentů se ani nebude namáhat přijít, ale studenti germanistiky by měli. Pokud chtějí zachovat svůj obor, pokusit se ho zachránit, pokud je tedy ještě záchrana možná. Ale nepředbíhejme.
Filosofická fakulta v Olomouci je velmi prestižní a diplom s modrožlutým symbolem se při hledání zaměstnání rozhodně cení. A katedra germanistiky je její nedílnou součástí. Obor německá filologie- němčina jako jazyk humanitních věd je jako jednoobor novinka. V propagačních materiálech se můžete dočíst, že jde o záchranu němčiny. Nejedná se o žádnou aplikaci v pravém slova smyslu. Je to vědecký obor s humanitním modulem, který je namísto aplikace. A tím je právě olomoucká germanistika jedinečná. A nejen tím. Naši vyučující hostují v zahraničí, zajišťují věhlas a především nám studentům předávají své rozsáhlé znalosti. Studujeme tedy nejen klasickou filologii, ale také získáváme základy z 6 humanitních disciplín- filosofie, historie, literatury a literární vědy, srovnávací religionistiky a judaistiky, sociologie a medievistiky. Tím vším je německá filologie výjimečná a podle nejen mého názoru zajímavá pro potencionální studentstvo. Vždyť studovat historii bez znalosti němčiny je prakticky nemožné.
A právě proto mě udivuje pan děkan. V prosinci přišel s nápadem sloučit některé obory. A to například anglistiku, germanistiku a niderlandistiku. Přitom právě nizozemština vznikla jako samostatný obor kvůli finanční stránce. Došlo k bouřlivé debatě, která skončila stažením nápadu ze stolu. Prozatím.
Další osinou v pozadí je ona již zmiňovaná "aplikace". Proč být jako spousta jiných oborů? Navíc klasická aplikace zničí jistou prestiž. A když půjdeme do detailů, aplikovaná němčina na olomoucké univerzitě už funguje. A úspěšně.
Potom je problém s dotacemi, ale peníze jsou centrem sváru snad všude. Nahrabat si u koryta chce každý…
O prapodivných aktivitách si můžete přečíst na internetu. Nemíním teď stránky katedry nebo samotné univerzity. Tam jistě ne. Ale na sociální síti facebook- Huba nevymáchaná a na webu www.ingeborgfialova.cz

Nakonec se pokuste vžít do role studentů. Jste přijati na nějaký obor, který vás baví, najdete se, a pak se "tam nahoře" rozhodne, že žádné humanitní studie, aplikace. A co vy s tím jako studenti naděláte? Nic. Proto je jedinou šancí jít volit.
Ještě jedna věc mě zaráží. Univerzita Palackého není nijak nevýznamná a naše filologie taktéž. Tak proč se nikde nic neděje? Proč o tom není slyšet? Jde opět o pragocentrismus nebo jen neinformovanost? Je tu ještě jedna varianta- nezájem- a to je ta nejhorší. Jako studentka prvního ročníku můžu jen doufat, že jde o nevědomost a náš obor bude zachován. Nejen pro nás, ale i budoucí ročníky.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Giornale Giornale | Web | 28. února 2011 v 21:28 | Reagovat

Všechno je to o studentech, pokud se rozhodnou a dohodnou mezi sebou, že chtějí odvolat vedoucí katedry, pak ho/ji odvolají. Pokud se studenti rozhodnou protestovat, může to něco znamenat, ale jde o to, aby byli jednotní...

2 metztli metztli | 28. února 2011 v 21:32 | Reagovat

Vedoucí katedry je úžasná, bojuje za nás, děkan je "mimo".

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.