Stvoření světa trochu jinak

4. ledna 2013 v 20:43 | Metztli |  Hochschule
Píšu něco jako seminárku. A potřebovala bych kritiku. Hodně kritiky. Není to ještě hotové, ale tohle zatím mám a potřebuju vědět, jak moc špatné to je. Jestli si můžu dovolit to poslat profesorce. Takže za vaše komentáře budu moc ráda :)

Mimo čas a prostor, nikdykde, v síni plné křupavých hvězdokup a sladkých galaxií, diskutovali bohové. Tedy, diskuze je příliš silné slovo. Značně se nudili, a tak je napadlo- stvořme něco. Zatím nevěděli co, ale to Nečasem poddá. Apollón sice údajně věděl, ale to mohla být jen nějaká konspirační teorie.
Bohově seděli v kruhu, kolem nich přívrženci a mračili se na sebe navzájem. Zeus se znovu ujal slova: "Přátelé, kolegové, jsme bohové. Někdo by nás měl uctívat. Copak to není jasné? Stvořme si nějakou šachovnici. Héra, sedící po jeho levici, jen protočila oči. Na muže šla krize středního milénia.

Alláh nevypadal spokojeně. Natáhl ruku do kosmu a z nudy a nedostatku slov si začal hrát s úplňkem.
Thor se však tvářil spokojeně, pohupoval s kladivem a házel očko po Diově krásné dceři, Afroditě. Ne že by snad Ásové neměli krásné ženy, ale tahle… A s jejím otcem souhlasil, proč taky ne.
Boží oko se vznášelo nad svým trůnem a stále nedovedlo pochopit, proč s sebou nevzalo anděly. Aspoň některé. A také, proč mu nejde změnit podoba. Oko není špatné, všechno vidí, ale v pronášení zapálených proslovů nic moc. Spíš nic. Konečně se s tichým puf proměnilo.
"Vítej mezi námi, Jahve," pokynul mu Odin.
"Jsem zásadně proti stvoření čehokoliv," vybuchl bůh. "Uvědomujete si, kolik starostí by nám tím přibylo? A co zákon zachování hmoty? Z něčeho to vaše veledílo musíme vyrobit."
Pallas Athéna se uculovala. Tak zákon zachování hmoty? Jahve si hraje na vševědoucího. Alláh se však zdál býti nadšen. Z nepozornosti bohužel rozlomil měsíc. Drobným srpkem si tedy ozdobil plášť a ze zbytku stvořil hvězdu. Loki si prohnaně prohlížel ostatní bohy. Plán stvoření se mu nezdál až tak špatný, zvlášť, jestli mu z toho něco kápne.
"Ale drahý Jahve, jaké starosti by nám přibývaly? Copak mi nějaké máme? Nene, něco dělat musíme. Nebo zestárneme a nic tu po nás nezbyde." Zeus se zdál být velmi neústupný. Zato Hestia vrhla soucitný pohled na královnu. Kdyby ona měla někoho takového, domácí krb by velmi rychle vychladl.
Jahve chtěl evidentně něco moudrého pronést, ale plány mu zkřížil Apollón. Povstal, oči upřené do dálky a mocným hlasem zahřměl: "Vidím město veliké, jehož sláva hvězd se dotýká."
Síň ztichla. Loki potlačoval smích, Hermes za Diovým trůnem protočil oči v sloup a Jahveho obočí málem opustilo čelo.
"A to nám poví kdo?" zajímal se Zeus vyrovnaně. Evidentně byl zvyklý.
Apollón zmateně zamrkal. "Nějaká… žena. Ale to jsem nechtěl… stvoříme svět a lidské plémě."
Při slově "plémě" se ze spánku probrala Démétér. Že by mohla něco vypěstovat?
Héra štítivě nakrčila nos. "Lidské plémě? Co to má být?"
"Lidi, tvorové jako my," vysvětloval Apollón a v duchu si umiňoval, že příště bude mlčet.
"Jako my? Ale my jsme bohové," Alláh se evidentně probral k životu, " a nikdo a nic nemůže být jako my."
"Správně. Nikdo a nic. Nestvořím přece něco k obrazu svému," podpořil ho Jahve.
Loki povstal. "A pročpak ne, Jahve? Když jsi tak vševědoucí a vševidoucí, nemělo by ti vadit, že se obklopíš stejně dokonalými bytostmi."
Bůh zbrunátněl. Kolem hlavy se mi nakupila mračna a vzápětí se spustil déšť. To se jen Thor snažil zchladit boží hněv.
"Jsme bohové, proč bychom měli tvořit něco stejně úchvatného. Udělejme to jinak." Zmrzačený Héfaistos vzplál nadšením. "Stvořme je nedokonalé. Budou se nám tak obdivovat a uctívat nás."
Lokánu zazářily oči a v duchu nebeskému kováři zatleskal.
Síň naplnilo mumlání a dohadování. Apollón to později shrnul na "být, či nebýt". Nejprve stvoří svět, jak si ponechají pro sebe, jednou to třebas lidem zamotá hlavu. Až bude svět, uvidí se co dál.

Boží duch se vznášel nad temnými vodami. Nic moc, ušklíbal se nad prací kolegů. Tohle má být místo pro život? Pff, je tu moc veliká tma… Náhle ho něco napadlo. Upřel své vševidoucí oko kolkolem. Nikde nikdo. Odkašlal si.
"Budiž světlo," kníkl.
Nic.
"Budiž světlo," zkusil znovu, hlasitěji. Temnota na něj škodolibě zamrkala.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 childofstreet childofstreet | E-mail | Web | 4. ledna 2013 v 21:14 | Reagovat

keď som sa najprv na to pozrela moc sa mi to nechcelo čítať,
ale je to fajn, páči sa mi to!:)

2 Tlustjoch Tlustjoch | Web | 4. ledna 2013 v 22:29 | Reagovat

Proč jsou tam jen helénští a severští bohové?
Což tam nacpat ještě Peruna-hromovládce?
Morana, bohyně smrti a Hádes, bůh podsvětí tenkrát jěšte asi neměli svoje pozice, když nebyli lidé, že?

Nápad je to dobrý.
Ale co s Adamem a Evou?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.