J. Kelen: Ženy z Bible

19. března 2013 v 12:56 | Metztli |  Čtenářský deník
Bible je nejčtenější knihou světa, přesto se v ní nedovíme mnoho o ženách. Jsou zmiňované jen okrajově, často je jim přisuzovaná negativní role a jejich osud není zrovna šťastný. Autorka knihy tedy doplňuje střípky o ženách, které jsou jen zmíněné, ale i o těch, které jsou notoricky známé. Starozákonní ženy mají být vykresleny verně a aktuálně. A to poslední je kámen úrazu.

Knížku jsem si půjčila kvůli bakalářce Ženský hlas v Písni písní a jeho obměny v česko-německé relaci. Asi bych na ni sama nenatrefila, protože vedoucí práce téma ženy v Bibli jen nadnesla. Ale hledala jsem k tomu něco na netu a pod docela zajímavým článkem na mě vybafla ona kniha. Byla česky, byla ve vědecké knihovně, takže jsem neváhala.
Ale po přečtení úvodu a první kapitoly věnované Evě jsem byla zklamaná. Ono slovo "aktuální" z přebalu je přesné. Autorka se ze všech sil snaží ukázat, jak byly ženy utiskované, nebohé a muži opomíjené, že absolutně ignoruje historické pozadí doby. S tímhle náhledem bychom mohli vzít jakoukoliv knihu a interpretovat ji v daném světle. Anebo jsem jen zbytečně zaujatá vůči feminismu, těžko říct. Ale uvedu vám příklad z knihy.
Zůstaňme u Evy a podívejme se na konec první kapitoly. Oba snědli ovoce poznání dobra a zla a zakryli se fíkovými listy a schovali, když zaslechli Hospodina. Chodil pravidelně na obhlídku. Výslech byl krátký a jednoznačný. Muž, zahanbený a zbabělý (už tehdy!), shodil vinu na ženu a žena, frivolní a nezodpovědná (už tehdy!), dávala vinu hadovi. (Ženy z Bible, J.Kelen, s.19).
A teď mi řekněte, jestli vám tenhle způsob převyprávění přijde v pořádku. Sama nejsem věřící, ale mám k Bibli jistou úctu ve smyslu- je to text své doby, zajímavý, sepsaný řadou autorů a nakonec cíleně upravený. Ale nemyslím si, že je nutné biblické příběhy tímto způsobem modernizovat. Koneckonců, Ivan Olbracht ve svých Biblických příbězích také zachoval určité jazykové prostředky. To paní Kelen ne. Možná, že někomu se to líbí, ale pro mě osobně se kniha stala nečitatelnou. Nakonec jsem si přečetla jen o Nevěstě z Písně písní, přičemž jsem se nedozvěděla nic závratného, a knihu zaklapla. S vědomím, že muži si právem dělají legraci z feministek, pokud se ony ženy takto chovají.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Succuba Succuba | Web | 19. března 2013 v 19:26 | Reagovat

Já sama se považuji za feministku, ale zastávám názor, že žena patří do kuchyně, hodně obšírně řečeno. Nemyslím si, že feminismus je špatná věc, pokud se dělá správně a pokud se nepřehání, nicméně ukázka z té knihy zní opravdu... no opravdu, nenalézám slova. Ironie, sarkasmus a kritika společnosti je výborná věc a sama ji neustále, ale máš pravdu, na bibli je prostě něco svatého, tu bych si do pusy nikdy nevzala a myslím, že ani ostatní by neměli.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.